Przemęczenie jest teraz bardzo powszechne, a objawy, które często towarzyszą takiemu przemęczeniu, takie jak senność, odczuwanie zimna, sztywność mięśni, słabsza pamięć i obniżona koncentracja, nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Tymczasem objawy te mogą świadczyć o czymś więcej niż zwykłe przemęczenie czy przepracowanie.
Takie objawy połączone z problemami w utrzymaniu wagi lub jeśli mimo stosowania diety nie ma efektów, a do tego występuje suchość skóry, mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. Brzmi groźnie, ale wcześnie wykryta może być leczona, choć zwykle dożywotnio.
Skąd się bierze niedoczynność tarczycy?
Choroba powodowana jest niedoborem hormonów tarczycy (trójjodotyroniny, tyroksyny, kalcytoniny), który prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych. Jednym z podstawowych hormonów jest tyroksyna, której podstawowym budulcem jest tyrozyna. Tyrozyna jest również bardzo ważnym przekaźnikiem wewnątrzkomórkowym.
Jak wykryć i leczyć?
Przy objawach opisanych powyżej należy zgłosić się do lekarza- endokrynologa. Lekarz zleci wtedy badania hormonalne, które pomogą zdiagnozować chorobę. Samo leczenie polega głównie na przyjmowaniu hormonów tarczycy. Indywidualnie dobrana dawka zapewnia odpowiedni poziom hormonów i organizm zaczyna pracować normalnie. Mimo iż samo przyjmowanie leków hormonalnych nie należy do bardzo uciążliwych, należy liczyć się z tym, że trzeba będzie robić to już do końca życia.