Złe samopoczucie – choroba czy przemęczenie

Przemęczenie jest teraz bardzo powszechne, a objawy, które często towarzyszą takiemu przemęczeniu, takie jak senność, odczuwanie zimna, sztywność mięśni, słabsza pamięć i obniżona koncentracja, nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Tymczasem objawy te mogą świadczyć o czymś więcej niż zwykłe przemęczenie czy przepracowanie.
Takie objawy połączone z problemami w utrzymaniu wagi lub jeśli mimo stosowania diety nie ma efektów, a do tego występuje suchość skóry, mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. Brzmi groźnie, ale wcześnie wykryta może być leczona, choć zwykle dożywotnio.

Skąd się bierze niedoczynność tarczycy?

złe samopouczucie a tyrozynaChoroba powodowana jest niedoborem hormonów tarczycy (trójjodotyroniny, tyroksyny, kalcytoniny), który prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych. Jednym z podstawowych hormonów jest tyroksyna, której podstawowym budulcem jest tyrozyna. Tyrozyna jest również bardzo ważnym przekaźnikiem wewnątrzkomórkowym.

Jak wykryć i leczyć?

Przy objawach opisanych powyżej należy zgłosić się do lekarza- endokrynologa. Lekarz zleci wtedy badania hormonalne, które pomogą zdiagnozować chorobę. Samo leczenie polega głównie na przyjmowaniu hormonów tarczycy. Indywidualnie dobrana dawka zapewnia odpowiedni poziom hormonów i organizm zaczyna pracować normalnie. Mimo iż samo przyjmowanie leków hormonalnych nie należy do bardzo uciążliwych, należy liczyć się z tym, że trzeba będzie robić to już do końca życia.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.